Szponzorált tartalom
Először is szögezzük le, hogy mindenki nagyon hiú. Az is, aki bevallja és az is, aki nem. Valószínűleg abban is egyetérthetünk, hogy egy ragyogó, megnyerő mosoly nagyon sokat ér, mégis a legtöbben ódzkodunk a húzások utáni fogpótlástól. Ugyanakkor senki sem szeretne úgy kinézni, mint a rengetegszer kiparodizált egykori magyar talk show vendégei, akik túlnyomórészt több füllel rendelkeztek, mint foggal.
Nekem az idejekorán megritkult fogazatról mindig egy kedves kollegám jut eszembe, akinek rettenetesen rossz fogai voltak, plusz rettegett a fogorvostól. A fájdalom miatt még kihúzatta a fogait, de azok pótlástól mereven elzárkózott. Aztán emiatt meg tőle zárkóztak el – elsősorban a nők.
Vannak olyan esetek, amikor nem a fogorvostól való félelem miatt marad valaki fogak nélkül, hanem elsősorban az anyagiak miatt, hiszen a szép fogsor és a fogpótlás bizony nagyon drága. Különösen akkor költséges, ha elhanyagoljuk a fogainkat. Nem gondoskodunk róluk – nem tisztítjuk őket megfelelően, nem teremtünk megfelelő szájhigiénét, nem járunk rendszeres ellenőrzésre a fogorvoshoz.
Már gyermekkorban ildomos lenne megtanítani a helyes fogmosást és még a kezdeti időszakokban, ha probléma van a fogsorral, az illeszkedéssel, akkor fogszabályzót is alkalmazni.
Általánosságban sajnos akármennyit is beszélünk a helyes fogápolásról, egyre több gyerek kerül olyan helyzetbe, hogy ki kell húzni egy-egy fogát, amelyek már nem is tej-, hanem állandó fogak.
A „jobbik” rossz mindenképpen az, ha az esetleges foghúzások immár felnőttként érnek utol bennünket. Ebben az esetben a fogorvosok javasolni is szokták pacienseiknek, hogy minél előbb jelentkezzenek be fogpótlásra.
És ezt nem azért tanácsolják, hogy a fogpótlásokon minél több pénzt keressenek, hanem azért, mert ha egy vagy több fog kikerül a fogsorból – akár „természetes módon” hal el, vagy úgy, hogy a fogorvos húzza ki –, akkor a vele szemben lévő fog (alsó vagy felső) „pár” nélkül marad.
Ez „pár nélküliség” pedig azt eredményezi, hogy a kihúzott fog melletti fogak kitámasztása megszűnik. Emellett már sokan megtapasztalhattuk azt a kellemetlen érzést, hogy mikor hiányzik egy fogunk, hirtelen egészen másképp kezdünk el rágni. A rágás ereje máshová tevődik át. Ezért hosszabb távon a fogak hiánya nemcsak esztétikai problémát okoz azzal, hogy másképp kezdenek állni – az üresen tátongó foghelyről nem is beszélve.
A táplálék nem megfelelő megrágása miatt további egészségügyi kockázatokkal is számolnunk kell. Emiatt például nem lesz megfelelő az emésztés, mely hasi panaszokat is okozhat.
A végső konklúzió tehát az, hogyha már egyszer foghúzásra kerül sor, akkor a megfelelő sebgyógyulási idő kivárása után lehetőleg minél hamarabb pótolni kell az elvesztett fogat.
A Fogorvos Budapest Fogászati Klinika weboldalán a fogpótlásról rengeteg megszívlelendő, hasznos információt találtam (többet között a fent említettek egy jó részét is), és megfogadtam, hogy legközelebb én sem várok éveket, míg elszánom magam a fogpótlásra.